جستجو کردن

پروتئین در کدام لوبیا بیشتر است

پروتئین در کدام لوبیا بیشتر است؟ همه ما می‌دانیم که حبوبات منبعی غنی از مواد معدنی، ویتامین‌ها و پروتئین هستند و به همین دلیل مصرف آن‌ها در برنامه غذایی ما ضروری است. لوبیا، یکی از انواع حبوباتی است که در غذاهای ایرانی مصرف زیادی دارد. لوبیا حاوی مقدار زیادی پروتئین است و همین ویژگی باعث شده که وجود آن در برنامه‌های رژیم غذایی افراد عادی و ورزشکاران الزامی باشد. در بین انواع لوبیاها، پروتئین لوبیا چیتی بیشتر از بقیه است. بعد از آن لوبیا سیاه، لوبیا سیاه، چشم بلبلی و لوبیا قرمز در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

اما برای اینکه بدانیم کدام لوبیا پروتئن بیشتری دارد، مستلزم این است که کمی با انواع لوبیاها و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شویم و سپس به بررسی مقدار پروتئین موجود در هر نوع بپردازیم.

انواع لوبیا قرمز، چیتی، سفید، سیاه، چشم بلبلی
ترتیب لوبیاها از نظر مقدار پروتئین ۱- لوبیا چیتی۲- لوبیا سیاه

۳- سفید- چشم بلبلی

۴- قرمز

خواص انواع لوبیا مواد لوبیا– فیبر

-پروتئین

-آهن، سدیم، منیزیم

ـ گروه ویتامین B

 

انواع لوبیا

لوبیاها در انواع مختلفی در بازار دیده می شوند. هرکدام از این لوبیاها یکی از مواد اصلی در طبخ غذاهای ایرانی و گاه غیرایرانی هستند.

لوبیا قرمز

این نوع لوبیا که یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه در پخت قرمه سبزی است، در فرم‌ها و اندازه‌های مختلف در بازار وجود دارد. لوبیا قرمز دارای مقدار زیادی پروتئین، ویتامین‌های گروه B، ویتامین C، فیبر و دیگر مواد معدنی است.

لوبیا چیتی

لوبیا چیتی را بیشتر برای پختن خوراک لوبیا استفاده می‌کنند. اما بسیاری از آشپزها، از این لوبیا به جای لوبیا قرمز، برای پختن قرمه سبزی استفاده می‌کنند. لوبیا چیتی دارای مقدار زیادی ویتامینB9، مس و منگنز است. فیبر موجود در این لوبیا بیشتر از دیگر لوبیاهاست. لوبیا چیتی نسبت به لوبیا قرمز دارای مقدار نفخ کمتری است.

 

لوبیا چشم بلبلی

این لوبیا که معمولا در غذاهای سنتی بعضی از شهرهای ایران استفاده می‌شود، هم دارای مقدار زیادی پروتئین، فیبر، منیزیم، آهن و ویتامین B1 و B9 است. یکی از ویژگی‌های جالب لوبیا چشم بلبلی این است که معمولا آفات مختلف کاری به گیاه این لوبیا ندارند. به همین دلیل کشاورزان دلیلی برای استفاده از سموم مختلف روی گیاه این لوبیا ندارند.

 

لوبیا سفید

لوبیا سفید پای ثابت آب‌گوشت و آش، در آشپزی ایرانی است. این لوبیا هم با داشتن مقدار قابل توجهی پروتئین، فیبر، ویتامین B1 و B9، منیزیم، سدیم و آهن، یکی از منابع خوب غذایی برای افراد است. مقدار سدیم این لوبیا از دیگر لوبیاها بیشتر است. یکی از ویژگی‌های خوب لوبیا سفید،‌کمک به کاهش کلسترول خون است.

 

لوبیا سیاه

این لوبیا که چند سالی است در بازار دیده می‌شود به دلیل طعم خاص و متفاوتی که دارد مورد توجه قرار گرفته است. لوبیا سیاه یکی از بهترین منابع حاوی آنتی اکسیدان است و به همین دلیل مصرف آن را برای جلوگیری از سرطان پیشنهاد می‌دهند. لوبیا سیاه هم حاوی مقدار زیادی پروتئین، فیبر، ویتامین B9 و B1 و آهن است. یکی دیگر از ویژگی های خوب لوبیا سیاه، کمک به کاهش قند خون است و به همین دلیل مصرف آن به افراد مبتلا به دیابت و کسانی که دارای اضافه وزن هستند، پیشنهاد می‌شود.

لوبیا چیتی منبع غنی پروتئین
لوبیا چیتی منبع غنی از پروتئین و فیبر است.

مقدار پروتئین موجود در هر نوع لوبیا

حالا با مواردی که گفته شد، می‌خواهیم به پاسخ این سوال بپردازیم که کدام لوبیا پروتئین بیشتری دارد؟

اگر یک کاسه از هر نوع لوبیای پخته که حدود ۲۵۰ گرم وزن داشته باشد را در نظر بگیریم، میزان پروتئین موجود در این مقدار به قرار زیر است:

  • لوبیا قرمز : حدود ۱۴ گرم
  • لوبیا چیتی: حدود ۲۲.۷ گرم
  • لوبیا سیاه: حدود ۲۲ گرم
  • لوبیا چشم بلبلی: حدود ۲۰ گرم
  • لوبیا سفید: حدود ۲۰ گرم

همان‌طور که می‌بینیم مقدار پروتئین موجود در لوبیا چیتی و لوبیا سیاه بیشتر از دیگر لوبیاهاست. به همین دلیل مصرف خوراک لوبیا چیتی در رژیم‌های غذایی گنجانده می‌شود. به دلیل پروتئین بالا و مقدار خوب فیبر در این لوبیا، آن را تبدیل به یک ماده غذایی مناسب کرده است.

قرار دادن لوبیا در برنامه غذایی
مصرف لوبیا به دلیل داشتن مواد معدنی و پروتئین بسیار توصیه می‌شود.

چرا باید لوبیا را در برنامه غذایی خود قرار دهیم؟

وجود مقدار زیاد فیبر در انواع لوبیاها، به عملکرد دستگاه گوارش کمک کرده و برای کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند، یک ویژگی بسیار خوب به حساب می‌آید. از طرفی، پروتئین موجود در لوبیاها می‌تواند میزان پروتئین لازم بدن را تامین کرده و مصرف گوشت را به حداقل برساند.

ویتامین‌های مختلف، مانند گروه ویتامین‌های B، آهن، سدیم و منیزیم در لوبیاها به وفور دیده می‌شود و می‌توانند نیاز بدن را از این جهت نیز تامین کنند. تقریبا تمامی حبوبات می‌توانند نیازهای بدن را به مواد معدنی و پروتئین تامین کنند. ارزش غذایی حبوبات به اندازه‌ای است که مصرف آن‌ها در برنامه روتین غذایی به بهبود عملکرد ارگان‌های مختلف بدن و بالا بردن سطح سلامت کمک می‌کند.

سخن پایانی

حبوبات یکی از منابع غنی از ویتامین‌ها و پروتئین برای بدن هستند و لوبیاها با توجه به سبک غذایی مردم ما، یکی از مواد اولیه اصلی در آشپزی ایرانی هستند. شما می‌توانید با بررسی اینکه کدام لوبیا پروتئین بیشتری دارد؟ آن را به برنامه غذایی خود اضافه کرده و از خواص متفاوت آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *